04-05-2021, 02:18 PM
S59 SMJHL Entry Draft
Date: Sunday, April 11th, 3 PM ET
Stream Hosted by @"Halkohol”
At around 3 PM ET stream will be live at https://www.youtube.com/watch?v=pPhGjB6Aq30
A hour before the draft at 2 PM ET will be spent running marbles as well as interviews with GMs and maybe even other guests. Also, stay tuned for talk and potential interviews after the draft is done to hear thoughts about the draft and the coming season.
THE PICKS WILL NOT BE UPDATED HERE UNTIL AFTER THE DRAFT, ALL PICKS WILL BE SHOWN THROUGH THE DRAFT STREAM AT https://www.youtube.com/watch?v=pPhGjB6Aq30
SMJHL Entry Draft
Round 1
1: Anaheim Outlaws (via NBB) - Stan Din'desque
2: Maine Timber - Duncan The Walrus
3: Quebec City Citadelles (via STL) - Greyson Cooper
4: Nevada Battleborn (via ANA) - Maxwell Carrigan
5: Vancouver Whalers (via CAR) - Uhtred Ragnarsson
6: Vancouver Whalers - NeverBrokeAgain YoungBoy
7: Colorado Raptors - Gonzo Gobbledygook
8: St. Louis Scarecrows (via QCC, via DET) - Marcel Beck
9: Detroit Falcons (via NLB) - Zak Wilson
10: Kelowna Knights - Satoru Gojō
11: St. Louis Scarecrows (via ANC) - Maverick Seabrook
12: Quebec City Citadelles - Ryan Gardner
Round 2
13: Maine Timber - J.J. James Jamerson Angler
14: St. Louis Scarecrows - Nikolai Ayerzov
15: Anaheim Outlaws - High Haschdi
16: Carolina Kraken - Bjorn Bjorn
17: Carolina Kraken (via VAN) - Osada Tamura
18: Carolina Kraken (via COL) - Lucas Raymond
19: Nevada Battleborn - Jimmy Larkin-Conway
20: Anchorage Armada - Mikhail Novikov
21: Quebec City Citadelles (via DET) - Alfred Yankovic
22: Anaheim Outlaws (via NLB) - Daniel Merica Jr.
23: Quebec City Citadelles - Hail Bingus
24: Anaheim Outlaws (via KEL) - Zhen Roza
Round 3
25: Carolina Kraken (via MET) - Roderic Banes
26: St. Louis Scarecrows - Mars Stanton
27: Nevada Battleborn (via ANA, via DET, via ANA) - Anton Harrier
28: Maine Timber (via CAR) - Philip Demitra
29: Vancouver Whalers - Olof Karsikko
30: Colorado Raptors - Eric Tokke
31: St. Louis Scarecrows (via QCC, via NBB) - Igor Isyanov
32: Anchorage Armada - LaTrell Mcdonald
33: Anchorage Armada (via DET) - Benjamin Jansson
34: Newfoundland Berserkers - Evil AllBran
35: Quebec City Citadelles - Darrell Niskala
36: Nevada Battleborn (via KEL) - Harley Fank
Round 4
37: Anaheim Outlaws (via MET) - Jonathon Hagan
38: St. Louis Scarecrows - Jeffrey MacCabe
39: Colorado Raptors (via ANA) - Karl Detloff
40: Vancouver Whalers (via CAR) - Isiah López
41: Nevada Battleborn (via VAN) - Léon Doucét
42: Colorado Raptors - Josiah Hansen
43: Nevada Battleborn - Wet Jeans
44: Vancouver Whalers (via NL via ANC ) - Elvis Alexander
45: Detroit Falcons - Mike Doctor
46: Vancouver Whalers (via NL) - Gio Marsh
47: Quebec City Citadelles - Kerbal Rais
48: Detroit Falcons (via KEL) - Janis Pācheks
Round 5
49: Maine Timber - DJ Lord
50: St. Louis Scarecrows - Major Chip Hazard
51: Anaheim Outlaws - Igor Bursov
52: Maine Timber (via CAR) - Miles O'Brien
53: Vancouver Whalers - Mikael Andersson
54: Colorado Raptors - Alexander Rask
55: Nevada Battleborn - PASS
56: Anchorage Armada - Toejam Picker
57: Detroit Falcons - Bugsy O'Hoolihan
58: Newfoundland Berserkers - PASS
59: Quebec City Citadelles - Andrew Jackson
60: Quebec City Citadelles (via KEL) - Kevin Newman
Round 6
61: Maine Timber - Siris Gruggsson
62: St. Louis Scarecrows - PASS
63: Anaheim Outlaws - PASS
64: Carolina Kraken - PASS
65: Vancouver Whalers - PASS
66: Colorado Raptors - PASS
67: Nevada Battleborn - PASS
68: Anchorage Armada - Dustin Alexander
69: Detroit Falcons - PASS
70: Newfoundland Berserkers - PASS
71: Quebec City Citadelles - PASS
72: Kelowna Knights - PASS